Page images
PDF
EPUB

83rd Foot, Frederick Ford, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Salmond, appointed to the 21 st Foot. Dated 28th January, 1859.

89th Foot. The second Christian name of Ensign Hayward is Jonas and not Jones, as stated in the Gazette of 11th January, 1859.

91st Foot, Arthur Elkington, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Buller, promoted. Dated 28th January, 1859.

99th Foot, Kearns Deane Tanner, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Batcheler, promoted. Dated 28th January. 1859.

Rifle Brigade, William Caradoc Smith, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Richards, promoted. Dated 28th January, 1859.

3rd West India Regiment, Lieutenant James Bligh Scott has been permitted to retire from the Service by the sale of his Commission. Dated 28th January, 1859.

STAFF.

Brevet-Colonel John S. Brownrigg, C.B., upon half-pay as Lieutenant-Colonel, Unattached, to be Deputy Adjutant-General to the Forces serving in Ireland, vice Wood, who resigns that appointment. Dated 28th January, 1859.

Brevet-Colonel Edward Robert Wetherall, C.B., upon half-pay as Major Unattached, to be Deputy Quartermaster-General to the Forces serving in Ireland, vice Brownrigg. Dated 28th January, 1859.

DEPOT BATTALION.

Brevet-Lieutenant-Colonel Charles Lavallin Nugent, from the 58th Foot, to be Major, vice Hood, who exchanges. Dated 28th January, UNATTACHED.

Captain the Honourable W. L. Talbot, from the 21 st Foot, to be Major, by purchase. Dated 28th January 1859.

HOSPITAL STAFF.

Assistant-Surgeon Donald Sinclair Smith, from the 6th Dragoon Guards, to be Surgeon, vice Clarke, deceased. Dated 28th January, 1859.

BREVET.

Major Henry Bird, Gold Coast Artillery Corps,

to be Lieutenant-Colonel in the Army. Dated

28th January, 1859. Captain Thomas Cochrane, Gold Coast Artillery

Corps, to be Major in the Army. Dated 28th

January, 1859.

The following promotions to take place in succession to General Richard Seeker Brough, of the Royal Artillery, who died on the 15th of January, 1859 :—

Lieutenant-Colonel Philip Smyly, 99th Foot, to be Colonel. Dated 16th January, 1859.

Major William Bell, 32nd Foot, to be Lieutenant-Colonel. Dated 16th January, 1859.

Captain Charles Monteath Hamilton, 92nd Foot, to be Major. Dated 16th January, 1859.

Captain Charles Penrose Coode, retired full-pay of the Royal Marines, to have the honorary rank of Major, under Her Majesty's Order in Council of 13th November, 1858. Dated 18th January, 1859.

To be Lieutenant- Colonels in the Army.

Major Archibald John Maddy Boileau, Madras Engineers. Dated 20th July, 1858.

Brevet-Major John Forbes, C.B., Bombay Light Cavalry. Dated 20th July, 1858.

To be Majors in the Army.

Captain William Warden Anderson, 1st Bombay Cavalry. Dated 20th July, 1858.

Captain George Elliott Ashburner, 8th Bombay Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain John Temple, 12th Madras Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Joseph Charles Coley, 10th Bombay Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain William Abercrombie Dick, 3rd Bombay Cavalry. Dated 20th July, 1858.

Captain John Granville Lightfoot, Bombay Artillery. Dated 20th July, 1858.

Captain Alfred B. Little, 25th Bombay Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Francis Adam Ellis Loch, 1st Bombay Cavalry. Dated 20th July, 1858.

Captain Alexander Lamotte McMullin, 23rd Bengal Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Richard John Meade, 65th Bengal

Native Infantry. Dated 20th July, 1858. Captain William Parris Pelly, 10th Bombay

Native Infantry. Dated 20th July, 1858. Captain Francis Wingrave Pinkney, 34th Madras

Native Infantry. Dated 20th July, 1858. Captain John William Fleming Sandwith, 3rd

Bombay European Regiment. Dated 20th

July, 1858.

Captain Winckworth Scott, 13th Bombay Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Henry Hastings Affleck Wood, 4th Bombay Rifles. Dated 20th July, 1858.

Captain George W. Boileau, 34th Bengal Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Edmund Antoine Henry Bacon, 25th Bombay Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Edmund Campbell, 3rd Bombay European Regiment. Dated 20th July, 1858.

Captain John J. Murray, 71st Bengal Native Infantry. Dated 20th July, 1858.

Captain Richard Harte Keatinge, Bombay Artillery. Dated 20th July, 1858.

Second Captain Richard Pittman, Bombay Artillery. Dated 20th July, 1858.

Memorandum.

Major William Codd has repaid the difference which he received on exchanging to half-pay Unattached in 1843, and has been permitted to retire from the Service by the sale of his Commission, he being about to become a settler in Canada. Dated 28th January, 1859.

Admiralty, 25th January, 1859.

Corps of Royal Marines.

First Lieutenant Francis 'Worgan Festing to be Adjutant.

Commission signed by the Queen.

Hampshire Artillery Militia.

James Chadwick, Gent., to be Paymaster from the 14th October, 1858. Dated 31st December, 1858.

Commission signed by the Queen.

Warwickshire Militia.

2nd Regiment.

Rice D. Knight, Gent., late Captain in the 98th Regiment of Foot, to be Adjutant, vice McKenzie, resigned. Dated 18th December, 1858.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the

County of Stafford. 1st Regiment of King's Own Staffordshire Militia.

Lieutenant Charles John Mott to be Captain, vice Chambers, promoted. Dated 15th January, 1859.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County Palatine of Lancaster.

4<A or Duke of Lancaster's Own {Light Infantry) Regiment of Royal Lancashire Militia.

Hugh Hilton Hornby, Gent., to be Ensign, vice James Browne, resigned. Dated 25th January, 1859.

Artillery Regiment of Royal Lancashire Militia,

Assistant-Surgeon John Betham to be Surgeon, vice James Chambers Ferguson, resigned. Dated 25th January, 1859.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Caithness.

Ross, Caithness, Sutherland, and Cromarty, or 96th, Regiment of Militia.

George Sutherland Dunbar, Gent, to be Lieutenant, vice Henry Jardine Street, deceased. Dated 17th January, 1859.

« PreviousContinue »