Page images
PDF
EPUB

(828.)

Board of Trade, Whitehall, June 16, 1859. The Right Honourable the Lords of the Committee of Privy Council for Trade and Plantations have received, through the Secretary of State for Foreign Affairs, a copy of a Despatch from Her Majesty's Consul at Lisbon, enclosing a copy of a Notice issued by the Lisbon Board of Health, declaring the Port of Maranham to be considered infected with yellow fever, from the 19th April last.

War-Office, Pali-Mall,

17th June, 1859.

GtA Regiment of Dragoon Guards, Captain Robert Scott Hunter, from the 2nd Dragoons, to be Captain, vice Uniacke, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

1th Dragoon Guards,. Surgeon Edward James Franklyn, M.D., from the 14th Light Dragoons, to be Surgeon, vice Arden, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

2nd Dragoons, Captain Charles Hill Uniacke, from the 6th Dragoon Guards, to be Captain, vice Hunter, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

1 Oth Light Dragoons, Cornet Arthur Barthorp to be Lieutenant, by purchase, vice Bowyer, promoted. Dated 17th June, 1859.

14th Light Dragoons, Surgeon William Arden, from the 7th Dragoon Guards, to be Surgeon, vice Dr. Franklyn, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

16<A Light Dragoons, Lieutenant Francis Paynton Pigott to be Captain, by purchase, vice Irvine, who retires. Dated 17th June, 1859.

ketry, vice Bishopp, promoted. Dated 12th May, 1859.

The Commission of Lieutenant Richard William Erskine Dawson, as Adjutant, to bear date 1st May, 1858, instead of 7th September, 1858, as previously stated.

20th Foot, Ensign Renouurd Henry James to be Lieutenant, without purchase, vice Foster-Melliar, deceased. Dated 16th April, 1859.

Ensign William Glencross to be Lieutenant, without purchase, vice Unwin, whose promotion on the 5th May, 1859, has been cancelled. Dated 5th May, 1859.

21st Foot, Lieutenant Edward Essex Digby Boycott to be Instructor of Musketry, vice Cairnes, promoted. Dated 6th May, 1859.

50th Foot, James ffranck Rolleston, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Turner, promoted. Dated 17th June, 1859.

52nd Foot, Lieutenant the Honourable George Herbert Windsor Windsor-Clive to be Captain, by purchase, vice Heathcote, who retires. Dated 17th June, 1859.

Ensign Thomas Brett Cowburn to be Lieutenant, by purchase, vice Windsor-Clive. Dated 17th June, 1859.

Edward Stewart Ker, Gent, to be Ensign, by

purchase, vice Prendergast, promoted. Dated

17th June, 1859. 55th Foot, Lieutenant George F. Parke to be

Captain, by purchase, vice Roxby, who retires..

Dated 17th June, 1859. Ensign Philip William Justice to be Lieutenant,

by purchase, vice Parke. Dated 17th June,

1859.

William King, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Justice. Dated 17th June, 1859.

58<A Foot, William Henry Key, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Wynyard, promoted. Dated 17th June, 1859.

Conray Richard Dobbs Reeves, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Pringle, promoted. Dated 18th June, 1859.

62nd Foot, Assistant-Surgeon James Petrie Street M.D., from the Staff, to be Assistant-Surgeon, vice Dr. Young, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

79(A Foot, Ensign and Adjutant Robert Stewart to have the rank of Lieutenant. Dated 17th June, 1859.

Ensign R. P. f,. P. Lord Louth to be Lieutenant, by purchase, vice Gawne, who retires. Dated 17th June, 1859.

Ensign William Seaman Thomson, from the 12th Foot, to be Ensign, vice Lord Louth. Dated 17th June, 1859.

86th Foot, Edward Berkeley Philipps, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Leadbitter, promoted. Dated I7th June, 1859.

92nd Foot. Lieutenant Alexander Forbes Mackay to be Instructor of Musketry. Dated 31't May, 1859.

94th Foot, Ensign Charles Butler to be Lientenant, by purchase, vice Murray, promoted. Dated 17th June, 1859.

Ensign Henry Samuel HaM to be Lieutenant, by purchase, vice Hedley, promoted. Dated 17th June, 1859.

97th Foot, Ensign A. P. Martin, from the 713 Bengal Native Infantry, to be Ensign, without purchase, vice Lowe, promoted. Dated 17th June, 1859.

Rifle Brigade, Robert Charles de Grey Vynej, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Markham, promoted. Dated 17th June, 1859.

The Surname of the Ensign promoted in the Gazette of the 31st ultimo, is " Edwardes," and not " Edwards" as therein stated.

HOSPITAL STAFF.

Assistant-Surgeon David Ogilvy Hoile, M.D., from half-pay, 60th Foot, to be AssistantSurgeon to the Forces, vice Nash, promoted. Dated 17th June, 1859.

Assistant-Surgeon John Eldon Young, M.D., from the 62nd Foot, to be Assistant-Surgeon to the Forces, vice Street, who exchanges. Dated 17th June, 1859.

BREVET.

Brevet-Lieutenant-Colonel Robert Pitcairn, retired full pay, late Staff-Officer of Pensioners, to be Colonel in the Army, the rank being honorary only. Dated 1st July, 1859.

Brevet-Major Robert Stuart Baynes, 8th Foot, to be Lieutenant-Colonel in the Army. Dated 17th June, 1859.

Captain the Honourable Augustus H. A. Anson, 7th Light Dragoons, to be Major in the Army. Dated 28th May, 1859.

Captain Archibald A. Douglas, of the Royal Marines, to be Major in the Army. Dated 17th June, 1859.

Commission signed by the Queen.

Royal Sussex Light Infantry Regiment of Militia.

George Andrew Coventry, Esq,, to be Paymaster, from 12th May, 1859. Dated 30th May, 1859.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Northumberland.

John Straker, Esq., to be Deputy Lieutenant. Dated 13th June, 1859.

« PreviousContinue »