Page images
PDF
EPUB

Cumberlege, who resigns. Dated 11th January, 1859.

Royal Canadian Rifles, Ensign Charles Turville Wilson to be Lieutenant, by purchase, vice Marson, promoted. Dated 11th January, 1859.

INVALID DEPOT (Chatham).

Lieutenant and Adjutant James Pope to be Staff-
Captain, vice Rand, who retires upon full-pay.
Dated 11th January, 1859.

HOSPITAL STAFF.
To be Assistant-Surgeons.

William Robert Kerans, Gent. Dated 14th December, 1858.

Edward Litton Low, M.B. Dated 14th December, 1858.

Robert Lindsay, M.B. Dated 14th December, 1858.

Thomas Murtagh, Gent. Ddted 14th December, 1858.

John Greig, M.B. Dated 14th December, 1858. George Park, MD. Dated 14th December, 1858. William Chalmers, Gent. Dated 14th December, 1858.

James Shand Duncan, M.D. Dated 14th December, 1858.

Richard Henry, Gent. Dated 14th December, 1858.

Robert Muir Gilchrist, M.D. Dated 14th December, 1858.

BREVET.

Lieutenant-Colonel Henry Brown, Recruiting Officer, in London, for Her Majesty's Indian Military Forces, to have the rank of Colonel in the Army, while so employed. Dated 11 th January, 1859.

1859. C

Major Robert Bruce, 23rd Foot, to be LieutenantColonel in the Army. Dated 20th July, 1858.

To be Majors in the Army.

Captain Charles K. Bushe, 59th Foot Dated

13th April, 1858. Captain F. P. Cassidy, 34th Foot. Dated 20th

July, 1858.

Second Captain Howard Craufurd Elphinstone, V.C., Royal Engineers. Dated 22nd September, 1858.

Staff-Captain George Rand, retired full-pay of the the Invalid Dep5t, at Chatham, to be Major in the Army, the rank being honorary only. Dated 11th January, 1859.

The second Christian name of Major-General Carmichael, C.B., of the Bengal Cavalry, is Montauban, and not Montabin, as stated in the Gazette of 6th February, 1855.

The following promotions to take place consequent upon the death of Lieutenant-General Robert Barclay Macpherson, C.B., Colonel of the 88th Foot, on 23rd December, 1858.

Major-General George Charles, Earl of Lucan, K.C.B., Colonel of the 8th Light Dragoons, to be Lieutenant-General. Dated 24th December, 1858.

Brevet-Colonel Philip M'Pherson, C.B., Inspecting Field-Officer of a Recruiting District, to be Mnjor-General. Dated 24th December, 1858.

Brevet-Lieutenant-Colonel Thomas Edward Lacy, Captain on half-pay Unattached, Assistant Adjutant-General at Gibraltar, to be Colonel. Dated 24th December, 1858.

Brevet-Major Bernard G. Layard, Captain halfpay 67 th Foot, to be Lieutenant-Colonel. Dated 24th December, 1858.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Caithness.

Ross, Caithness, Sutherland and Cromarty, or 96th, Regiment of Militia.

Adrian William Keith Falconer to be Captain, vice John Paton, deceased. Dated 7th October, 1858.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the

Tower Hamlets. King's Own Light Infantry Regiment of Militia.

Alfred Dower Reynolds, Gent., to be Ensign. Dated 6th January, 1859.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Oxford.

Oxfordshire Regiment of Militia.

Henry Alan Clery, Gent., to be Ensign, vice Ramsay, resigned. Dated 5th January, 1859.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County Palatine of Chester.

2nd Regiment of Royal Cheshire Militia.

William Bennion Foulkes, Gent., to be Ensign, vice F. H. Kensall, promoted. Dated 1 st January, 1859.

1st Regiment of Royal Cheshire Militia.
Memorandum.

Lieutenants John Legh Sykes, Francis Pullen Mudd, and William Birch Sykes, removed from the strength of the Regiment, having retired on their allowance.

Ensign Joseph Morley Dennis, absent without leave during the late training, is removed from the strength of the Regiment.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Bedford.

Bedfordshire Regiment of Militia.

George Robert Mascall, Gent., to be Lieutenant. Dated 10th December, 1858.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Stafford.

1st Regiment of King's Own Staffordshire Militia.

Ensign George St. John Sherwood Doyle to be

Lieutenant, vice Fitzgerald, resigned. Dated

31st December, 1858. Thomas John Gatehouse, Gent., to be Ensign,

vice Dowie, promoted. Dated 30th December,

1858.

2nd Regiment King's Own Staffordshire Militia.

Francis Berry Featherstonhaugh, Gent., to be

Ensign, vice Martin, promoted. Dated 6ih

December, 1858. William Shaw, Gent., to be Ensign, vice Lenthall,

promoted. Dated 7th December, 1858. Edward Whitacre Davies, Gent., to be Ensign,

vice Sneyd, resigned. Dated 21st December,

1858.

Commission signed by the Vice Lieutenant of the County of Perth.

Regiment of Royal Perthshire Rifle Militia.

George Duncan Mercer, Gent., to be Captain, vice Stein, resigned. Dated 4th December, 1858.

« PreviousContinue »