Page images
PDF
EPUB

Heaves Lodge, in Levena, in the parish of Heversham, in the said county of Westmoreland, Esquire, deceased, her royal licence and authority that they and the issue of their marriage may, in compliance with an injunction contained in the last will and testament of the said James Gandy, assume and use the surname of Gandy only in lieu and instead of that of Rogers:

And also to command that the said royal concession and declaration be recorded in Her Majesty's College of Arms, otherwise to be void and of none effect.

War-Office, 26th January, 1859.

The Queen has been graciously pleased to confirm the grant of the Decoration of the Victoria Cross to the undermentioned Officer, Non-Commissioned Officer, Farrier, and Private of Her Majesty's S th Hussars, which decoration has been provisionally conferred upon them by Major-General Sir Hugh Henry Ro-e, G.C.B., Commanding the Central India Field Force, in accordance with the rules laid down in Her Majesty's Warrant instituting the same, on account of an Act of Bravery performed by them in India, as recorded against their several names, viz.:

8th Hussars.

Captain (now Brevet-Major) Clement Walker

Heneage,
No. 1584. Serjeant Joseph Ward,
No. 1298. Farrier George Hollis,
No. 861. Private John Pearson.

Selected for the Victoria Cross by their companions in the gallant charge made by a squadron of the Regiment at Gwalior, on the 17th of June, 1858, when, supported by a 1859. H

division of the Bombay Horse Artillery, and Her Majesty's 95th Regiment, they routed the enemy, who were advancing against Brigadier Smith's position, charged through the rebel camp into two batteries, capturing and bringing into their camp two of the enemy's guns, under a heavy and converging fire from the Fort and Town. (Field Force Orders by Major-General Sir Hugh Henry Rose, G.C.B., Commanding Central India Field Force, dated Camp, Gwalior, 28th June, 1858.) —Date of Act of Bravery, 17th June, 1858.

War-Office, Pall-Mali,

28/A January, 1859. 6th Regiment of Dragoon Guards, AssistantSurgeon Stewart Aaron Lithgow, from the 75th Foot, to be Assistant-Surgeon, vice Smith, promoted cn the Staff. Dated 28th January, 1859.

9th Light Dragoons, Cornet and Adjutant Richard Freer Thonger to have the rank of Lieutenant. Dated 13th July, 1858.

17th Light Dragoons, Cornet Henry Richard Abadie, from the 14th Light Dragoons, to be Cornet, vice F. J. King, promoted. Dated 28th January, 1859.

Military Train, Lieutenant Noel Harris has been permitted to retire from the Service by the sale of his Commission. Dated 28th January, 1859.

2nd Regiment of Foot. The second Christian name of Lieutenant Hatchell, is Melville.

8th Foot, Walter Mowbray Johnston, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Shirreff, promoted. Dated 28th January, 1859.

Charles Thomas Frederick Blair to be Ensign, without purchase, vice Cooper, promoted. Dated 29th January, 1859.

10th Foot, Henry Francis Brouncker, Gent., to be Ensign by purchase, vice Matthews, promoted. Dated 28th January, 1859.

Edward A. H. Roe, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Kenny, promoted. Dated 28th January, 1859.

11/ A Foot, Ensign Stewart Charles Dixon to be Lieutenant, by purchase, vice Stack, promoted. Dated 28th January, 1859.

12th Foot, Assistant-Surgeon Arthur Henry Francis Lynch, from the Staff, to be AssistantSurgeon. Dated :28th January, 1859.

13tA Foot, Gerard Septimus Burton, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Wynen, promoted. Dated 28th January, 1859.

Charles Frederick Powell, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Hugh Robinson, who resigns. Dated 29th January, 1859.

Assistant-Surgeon John Stuart, from the Staff, to be Assistant-Surgeon. Dated 28th January, 1859.

14th Foot, Brevet-Major William Temple Parratt, from the 58th Foot, to be Captain, vice Angus William Hall, who exchanges Dated 28th January, 1859.

Roger Hall, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Atkinson, promoted. Dated 28th January, 1859.

John Daly, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Briscoe, promoted. Dated 29th January, 1859.

16th Foot, Edward Daly, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Longbourne, whose appointment has been cancelled. Dated 28th January, 1859.

17th Foot, William Frederick Woods, Gent., to be Ensign, without purchase. Dated 28th January, 1859.

20th Foot, George Duncan Wahab, Gent, to be Ensign, without purchase, vice Mansel, promoted. Dated 28th January, 1859.

The second Christian name of Ensign Harris is Frederic, and not Francis, as stated in the Gazette of 31 st December, 1858.

21st Foot, Lieutenant Stanislas Graham Bower St. Clair to be Captain, by purchase, vice the Honourable W. L. Talbot, promoted, by purchase, to an Unattached Majority. Dated 28th January, 1859.

Ensign Alfred William Channer to be Lieutenant, by purchase, vice St. Clair. Dated 28th January, 1859.

Lieutenant Michael Thunder, from the 3rd West York Militia, to be Ensign, without purchase. Dated 28th January, 1859.

22nd Foot, Henry Allen Gosset, Gent., to be Ensign, without purchase, vice Nunn, appointed to the 66th Foot. Dated 28th January, 1859.

24th Foot. The promotion of Ensign Edward Henry Bridgman Sawbridge to be Lieutenant, by purchase, vice Waring, who retired, as stated in the Gazette of 11th January, 1859, has been cancelled. Dated 28th January, 1859.

Ensign Redmond O'Mahony to be Lieutenant, without purchase, vice Waring, deceased. Dated 3rd January, 1859.

Ensign Henry Francis Brouncker, from the 10th Foot, to be Ensign, vice FitzMaurice, promoted. Dated 28th January, 1859.

34th Foot, Gerald Brenan, Gent., to be Ensign, without purchase, in succession to Lieutenant Saunders, promoted. Dated 28th January, 1859.

3Hth Foot, Lieutenant Alfred Stokes, from the 63rd Foot, to be Lieutenant, vice Boyd, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

John Smyth Nelson, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Boyd, promoted. Dated 28th Jannary, 1859.

45th Foot, Captain James John Wood, from the 67th Foot, to be Captain, vice Stack, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

50tA Foot, Ensign, H. E. W. Preston to be In strnctor of Musketry, vice Captain Bunbury. Dated 15th December, 1858.

58th Foot, Major Charles Hood, from a Depot Battalion, to be Major, vice Brevet-LieutenantColonel C. L. Nugent, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

Captain Angus William Hall, from the 14th Foot, to be Captain, vice Brevet-Major William Temple Parratt, who exchanges. Dated'28th January, 1859.

Assistant-Surgeon William Snell, from the 65th Foot, to be Assistant-Surgeon, vice McShane, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

63r<f Foot, Lieutenant James Power Boyd, from the 38th Foot, to be Lieutenant, vice Stokes, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

65th Foot, Assistant-Surgeon Eugene McShane, from the 58th Foot, to be Assistant-Surgeon, vice Snell, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

67/A Foot, Captain Thomas Stack, from the 45 th Foot, to be Captain, vice James John Wood, who exchanges. Dated 28th January, 1859.

75th Foot, Assistant-Surgeon Charles William Semple, from the Staff, to be Assistant-Surgeon, vice Lithgow, appointed to the 6th Dragoon Guards. Dated 28th January, 1859.

77th Foot, Captain Edward Lister Green, from the 5th Foot, to be Captain, vice St. John, who retires upon half-pay Unattached. Dated 28th January, 1859.

« PreviousContinue »